Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

[Łódź] Każda pasja ma swoją cenę. Spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim„W starym sporze o naturę dziennikarskiego fachu jedna szkoła głosi, że naszą rolą jest świat opisywać, inna – że dziennikarz może, a nawet powinien świat zmieniać. Nie wiem, co okazuje się dla dziennikarza boleśniejsze: nieadekwatność wszelkiego opisu do rzeczywistości wojennego koszmaru i ogromu nieszczęścia czy też uświadomienie sobie własnej bezradności – niemożności wpływania na losy świata.
Znam kilku kolegów, którzy po zderzeniu z okrucieństwami wojny postanowili porzucić zawód dziennikarza. (...) Mój znajomy, fotograf z Republiki Południowej Afryki, po powrocie z kolejnej wyprawy do Sudanu odebrał sobie życie. Czeszka Petra, która poświęciła cały swój czas, serce i zdrowie wojnie kaukaskiej w Czeczenii, założyła w Groznym sierociniec i przestała nadsyłać ze zburzonego miasta korespondencje, których nikt nie chciał drukować, czytać ani się nimi przejmować. Z Kaukazu wyjechała do Afganistanu (...), by założyć dobroczynną organizację i pomagać ofiarom wojen, które wcześniej opisywała. Jeśli rozczaruje się Afganistanem – zapewne wyjedzie. Ale zawsze będzie można ją spotkać w jakimś obozie dla uchodźców w sudańskim Darfurze czy w górach Kurdystanu. Bo dziennikarstwo, wieczna podróż i chęć, by zawsze znajdować się w epicentrum wydarzeń, jest także formą poszukiwań. Albo ucieczki”.
Wojciech Jagielski, „Nocni wędrowcy”

Afganistan, Kaukaz, Czeczenia, Uganda, RPA – to miejsca, do których zawiodło Wojciecha Jagielskiego dziennikarstwo. Przez wiele lat opisywał wstrząsane konfliktami zbrojnymi regiony i pogmatwane losy ludzi, którym przyszło w tych miejscach żyć. Dowódcy i ich ofiary, dzieci-partyzanci, chirurdzy amputujący na rozkaz talibów dłonie lub stopy w trakcie publicznych kaźni. Jaką cenę płaci za swoje teksty korespondent wojenny? Czy informować to próbować pokazać wielość racji zwaśnionych stron? Jak biegnie droga od rozmowy do tekstu?

Zapraszamy na spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim!
21 listopada (piątek), godz. 18
Łódź, Klubokawiarnia Niebostan, ul. Piotrkowska 17
Wstęp wolny.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Wojciech Jagielski – wieloletni korespondent wojenny (obecnie w „stanie spoczynku”) i reporter związany z „Gazetą Wyborczą” (do 2012 roku). Współpracuje z PAP i BBC. Autor książek: „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”.

Spotkanie stanowi część obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Łodzian i łodzianki zapraszamy także na:
- spotkanie „Raje podatkowe i piekło na Ziemi” (pokaz filmu i dyskusję)
- rodzinne warsztaty „Prezenty i zabawki z różnych stron świata”..

Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja” i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.

Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.