[Łódź] Raje podatkowe i piekło na Ziemi. Pokaz filmu, dyskusja i wystawa

Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Okradając Afrykę" połączony z dyskusją o sprawiedliwych podatkach.

22 listopada (sobota), godz. 18:00
Kino Bodo, ul. Rewolucji 1905 r. 78/80
Wstęp wolny!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Zambia to kraj, który wedle wszelkich przesłanek powinien opływać w bogactwa. Jest zasobny w pożądaną na światowych rynkach miedź. W ciągu ostatnich 10 lat z tamtejszych kopalni wydobyto surowce warte 29 miliardów dolarów. Tymczasem Zambia pozostaje jednym z 20 najbiedniejszych państw na świecie.

Dlaczego miedź nie pomaga Zambijczykom wyjść z ubóstwa? Jak to możliwe, że na bogactwach naturalnych Afryki bogaci się np. Szwajcaria? Dla kogo istnienie rajów podatkowych oznacza piekło na Ziemi?

Szacuje się, że ucieczka zysków do rajów podatkowych kosztuje ubogie kraje 160 miliardów dolarów rocznie – czyli dwukrotnie więcej niż otrzymywana przez nie pomoc rozwojowa. Czy ten rażąco niesprawiedliwy system da się zmienić? Gdzie w świecie globalnych zależności podatkowych znajduje się Polska?

W dyskusji po seansie udział wezmą m.in.:
Marcin Wojtalik (Instytut Globalnej Odpowiedzialności), ekspert w dziedzinie współpracy rozwojowej;
Mateusz Mirys, inicjator akcji bojkotu spółki LPP SA, która zapowiedziała ucieczkę podatkową z Polski.

Prowadzenie: Paulina Zając

W kinie będzie też można obejrzeć wystawę „Era miedzi - opowieść o tym, jak pieniądze europejskich podatników wydawane są w Zambii”.

Spotkanie stanowi część obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Łodzian i łodzianki zapraszamy także na:
- spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim,
- rodzinne warsztaty „Prezenty i zabawki z różnych stron świata”.

Film „Okradając Afrykę” powstał w ramach projektu Why Poverty? (whypoverty.net).
Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja" i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r.

Projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r.