Piłka dla pokoju - wesprzyj akcję

Polacy współtworzą dziecięcy turniej piłkarski w Kenii PIŁKA DLA POKOJU
- dołącz do nas! Bądź pozytywną zmianą!

W tym roku - jak zwykle - czekaliśmy z niecierpliwością na doroczny turniej piłkarski dla dzieciaków i młodzieży w Kiberze - drugim co do wielkości slumsie Afryki. Turniej dla Pokoju, w którym bierze udział prawie 1000 dziewcząt i chłopców. Niestety nie udało się zdobyć żadnego grantu na organizację już ósmego turnieju. Dlatego uruchomiliśmy crowdfundingowy projekt. Potrzeba 15500 zł. Z Waszą pomocą na pewno się uda!

Kiberę, dzielnicę Nairobi (Kenia) o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych, zamieszkuje blisko milion ludzi - w tym niemal połowa to dzieci poniżej 15 roku życia. Uczestnicząc w dwóch poprzednich turniejach przekonaliśmy się o tym, jak ważne jest to wydarzenie dla budowania poczucia wartości i wspólnoty mieszkańców Kibery.

Turniej ma się odbyć w ostatnim tygodniu listopada. Mamy nadzieję, że wspólnie z Wami wyżywimy uczestników, kupimy piłki do gry, opłacimy profesjonalnych sędziów oraz oczywiście ufundujemy nagrody dla zwycięzców!

Więcej informacji o inicjatywie oraz możliwość wpłat pod linkiem: polakpotrafi.pl/projekt/dzieciecy-turniej-pilkarski
  • Co może być lepszą inwestycją w przyszłość biedniejszych krajów takich jak Kenia, niż szczęśliwe dzieciaki uczące się, że wysiłek przynosi efekty i nabierające wiary w swoje możliwości?
  • Co może być lepszą inwestycją w pokój i bezpieczeństwo na świecie, w tym również u nas w Polsce, niż wyzwolenie pozytywnej energii i promocja ducha fair play w najbardziej zapalnych regionach świata?

Pomysł na turniej powstał po krwawych zamieszkach w Kiberze związanych z wyborami prezydenckimi w 2007 r. Ben Ooko, człowiek, który urodził się i wychował w tym gigantycznym slumsie, pełnym napięć etnicznych podsycanych przez wrogie sobie plemiona kenijskie, zaangażował się wtedy w pokojową działalność. Wraz z przyjacielem założyli organizację pozarządową Amani Kibera (w suahili „Przyjaciele Kibery”). Postawili sobie za cel budowanie pokoju i wspieranie edukacji najmłodszych w Kiberze.

„Zaczęłam grać w piłkę nożną po śmierci rodziców. To jedyny sposób, aby wyrwać się ze slumsów, zacząć normalnie, godnie żyć. Życie w Kiberze dla młodej dziewczyny to narkotyki, gwałt i samotne wychowywanie dzieci. Ja tego nie chcę. Dlatego gram i chcę być najlepsza. Jak będę wystarczająco dobra, to mam szansę na stypendium sportowe. Jak dalej będę dobrze grać, to mnie wezmą do znanej drużyny.” - Dorcas Kisugu Vihenda - bramkarka jednej z żeńskich drużyn Kibera Olympic

Ten turniej udowadnia, że sport jest doskonałym nośnikiem pozytywnych wartości, które budują lepszy, pokojowy świat. Daje zarówno dziewczynkom jak i chłopcom poczucie bycia częścią czegoś większego. Jest pełen emocji i wzruszeń - to naprawdę niesamowity widok, gdy maluchy szaleją, rozgrywając pierwszy w życiu poważny mecz na oczach setek widzów.

Niektórzy z piłkarzy i piłkarek, dzięki turniejowi odbywającemu się od siedmiu już lat, zostają trenerami i trenerkami własnych drużyn, prowadzą warsztaty edukacyjne, rozpoczynają karierę jako zawodowi sędziowie, otrzymują stypendia sportowe, dzięki którym mogą kontynuować naukę. Turniej nie tylko łączy ludzi w pokoju, ale zmienia życie wielu osób.

Razem jesteśmy w stanie zmienić kawałek świata na lepsze!

Zdjęcia z poprzedniego turnieju możecie zobaczyć tutaj.

Na hojnych darczyńców czekają nagrody!