Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY | SZKOLENIE DLA STUDENTÓW | SZKOLENIE DLA BIBLIOTEKARZY | O ŹRÓDŁACH

 

Piłka dla pokoju - wesprzyj akcjęPolacy współtworzą dziecięcy turniej piłkarski w Kenii PIŁKA DLA POKOJU
- dołącz do nas! Bądź pozytywną zmianą!

W tym roku - jak zwykle - czekaliśmy z niecierpliwością na doroczny turniej piłkarski dla dzieciaków i młodzieży w Kiberze - drugim co do wielkości slumsie Afryki. Turniej dla Pokoju, w którym bierze udział prawie 1000 dziewcząt i chłopców. Niestety nie udało się zdobyć żadnego grantu na organizację już ósmego turnieju. Dlatego uruchomiliśmy crowdfundingowy projekt. Potrzeba 15500 zł. Z Waszą pomocą na pewno się uda!

Kiberę, dzielnicę Nairobi (Kenia) o powierzchni 2 kilometrów kwadratowych, zamieszkuje blisko milion ludzi - w tym niemal połowa to dzieci poniżej 15 roku życia. Uczestnicząc w dwóch poprzednich turniejach przekonaliśmy się o tym, jak ważne jest to wydarzenie dla budowania poczucia wartości i wspólnoty mieszkańców Kibery.

Turniej ma się odbyć w ostatnim tygodniu listopada. Mamy nadzieję, że wspólnie z Wami wyżywimy uczestników, kupimy piłki do gry, opłacimy profesjonalnych sędziów oraz oczywiście ufundujemy nagrody dla zwycięzców!

Więcej informacji o inicjatywie oraz możliwość wpłat pod linkiem: polakpotrafi.pl/projekt/dzieciecy-turniej-pilkarski
  • Co może być lepszą inwestycją w przyszłość biedniejszych krajów takich jak Kenia, niż szczęśliwe dzieciaki uczące się, że wysiłek przynosi efekty i nabierające wiary w swoje możliwości?
  • Co może być lepszą inwestycją w pokój i bezpieczeństwo na świecie, w tym również u nas w Polsce, niż wyzwolenie pozytywnej energii i promocja ducha fair play w najbardziej zapalnych regionach świata?

Pomysł na turniej powstał po krwawych zamieszkach w Kiberze związanych z wyborami prezydenckimi w 2007 r. Ben Ooko, człowiek, który urodził się i wychował w tym gigantycznym slumsie, pełnym napięć etnicznych podsycanych przez wrogie sobie plemiona kenijskie, zaangażował się wtedy w pokojową działalność. Wraz z przyjacielem założyli organizację pozarządową Amani Kibera (w suahili „Przyjaciele Kibery”). Postawili sobie za cel budowanie pokoju i wspieranie edukacji najmłodszych w Kiberze.

„Zaczęłam grać w piłkę nożną po śmierci rodziców. To jedyny sposób, aby wyrwać się ze slumsów, zacząć normalnie, godnie żyć. Życie w Kiberze dla młodej dziewczyny to narkotyki, gwałt i samotne wychowywanie dzieci. Ja tego nie chcę. Dlatego gram i chcę być najlepsza. Jak będę wystarczająco dobra, to mam szansę na stypendium sportowe. Jak dalej będę dobrze grać, to mnie wezmą do znanej drużyny.” - Dorcas Kisugu Vihenda - bramkarka jednej z żeńskich drużyn Kibera Olympic

Ten turniej udowadnia, że sport jest doskonałym nośnikiem pozytywnych wartości, które budują lepszy, pokojowy świat. Daje zarówno dziewczynkom jak i chłopcom poczucie bycia częścią czegoś większego. Jest pełen emocji i wzruszeń - to naprawdę niesamowity widok, gdy maluchy szaleją, rozgrywając pierwszy w życiu poważny mecz na oczach setek widzów.

Niektórzy z piłkarzy i piłkarek, dzięki turniejowi odbywającemu się od siedmiu już lat, zostają trenerami i trenerkami własnych drużyn, prowadzą warsztaty edukacyjne, rozpoczynają karierę jako zawodowi sędziowie, otrzymują stypendia sportowe, dzięki którym mogą kontynuować naukę. Turniej nie tylko łączy ludzi w pokoju, ale zmienia życie wielu osób.

Razem jesteśmy w stanie zmienić kawałek świata na lepsze!

Zdjęcia z poprzedniego turnieju możecie zobaczyć tutaj.

Na hojnych darczyńców czekają nagrody!Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
  
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Obecnie realizujemy projekt:

"Edukacja globalna dla najmłodszych"
to piąta edycja projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich nauczycieli. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej, pragniemy ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to – pobudzać do solidarności międzyludzkiej już najmłodszych. W ramach projektu powstał pakiet edukacyjny ze scenariuszami zajęć, grami dydaktycznymi i zabawami oraz 3 bajeczki teatrzyku Kamishibai. Planowane są dalsze szkolenia dla nauczycieli i animatorów, a także dla studentów kierunków pedagogicznych, warsztaty dla dzieci oraz wydanie edukacyjnej mapy świata.
Czas realizacji: wrzesień 2016 – czerwiec 2017 r.
Koordynacja: Magdalena Piekunko.

 

logo źródła
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, fax 42 203 13 76
e-mail: edukacja@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r.


PARTNERZY PROJEKTU
"Edukacja globalna dla najmłodszych"

Przedszkole ekologiczne Ekoludek


Fundacja Artykuł 25


OPP

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2016 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.