21 lutego: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dziś na świecie istnieje ponad 6 tys. żywych języków, choć w okresie największego zróżnicowania było ich ponad 2 razy więcej. Wraz ze śmiercią języka ginie nie tylko jedyna w swoim rodzaju uporządkowana struktura leksykalna i gramatyczna, ale także pewien sposób opisu świata, myślenia, podejścia do czasu i natury. Na przykład Kallawaya z Boliwii stworzyli jedyne w swoim rodzaju określenia roślin leczniczych w dżungli, a Tofalarzy z Syberii posiadają bogate nazewnictwo dotyczące hodowli reniferów, którą zajmowali się przez wieki.