Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOŁA TRENERÓW | TEG 2018 | O ŹRÓDŁACH

 Tydzień Edukacji Globalnej

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ





W 2015 roku odbędzie się już 17. edycja europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie obchodzone będzie w tym roku w dniach 14-22 listopada pod hasłem: Równość – od słów do czynów.

Łódzkie obchody TEG


ODE Źródła zaprasza na spotkanie z Pawłem Kowalczykiem - autorem książki "Czerwone Drogi Auroville. Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek". Czym jest Auroville? Eksperymentalną ekowioską w egzotycznym otoczeniu? Namiastką przyszłej rzeczywistości? Utopijnym projektem utrzymywanym dzięki rządowej pomocy i prywatnym darowiznom? A może unikalną przestrzenią wolności i zarazem źródłem inspiracji dla poszukujących alternatywy dla obecnej formy globalizmu i dominacji wielkiego kapitału?
Spotkanie odbedzie się w sobotę, 14 listopada o godz. 18.00 w siedzibie ODE Źródła (Łódź, ul. Zielona 27). Wstęp wolny. Więcej informacji TUTAJ


Warszawskie obchody TEG


Zieleniak (Warszawa, ul. Zamieniecka 35) we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła już drugi rok z rzędu organizuje z tej okazji kilka wyjątkowych wydarzeń!

Sobota, 21 listopada 2015
16.00 - Tajemnice Czekolady
Czeko, czeko, czekolada,
kup Pan swojej żonie, a będzie bardzo rada...

Zapraszamy na spotkanie poświęcone czekoladzie. Zapraszamy wszystkich - starszych i młodszych - amatorów słodkości, wiedzy i podróżniczych opowieści. O czekoladzie, jej historii, znaczeniu kulturowymi społecznym opowie Błażej Popławski z wykształcenia historyk i socjolog, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, współautor wydanej przez PAH głośnej książki "Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej".

Niedziela, 22 listopada 2015

13.00-16.00 - Zieleniakowa Wymienialnia Książek
Zapraszamy wszystkich na wymianę! To wspaniały sposób, by puścić w obieg przedmioty, które nam się już nie przydadzą! Skupimy się na książkach,ale mile widziane są tez płyty, puzzle, gry planszowe itp! Wymieniamy się w stosunku 1:1 a książki, których nikt nie zabierze do siebie zostaną oddane do grochowskich bibliotek.

16:00 - Tajemnice Kawy
Pijemy ją codziennie, wiele jej zawdzięczamy, jednak czy wiemy o kawie wystarczająco wiele? Czym się różni Robusta od Arabiki? Czym dokładnie jest Fair Trade? Skąd kawa do nas przyjeżdża, jak najlepiej ją pić i na co zwracać uwagę podczas jej kupowania - na te wszystkie pytania odpowie nam ekspert Karol Skałowski, który do Zieleniaka przyjedzie prosto z plantacji kawy w Etiopii! Sam o sobie pisze: "Z wykształcenia jestem fizykiem oraz absolwentem stosunków międzynarodowych. Pracuję przy projektach międzynarodowej pomocy humanitarnej oraz rozwojowej (w tym roku byłem między innymi w Nepalu oraz Etiopii). Pracuję bezpośrednio z ludźmi dzięki czemu jestem w stanie dobrze poznać ich życie codzienne oraz tradycyjne zwyczaje. Tak właśnie poznałem techniki uprawy oraz zaparzania kawy. W 2012 roku spędziłem 3 miesiące w regionie Kaffa, w południowej Etiopii – jest to jedyne miejsce na świecie gdzie rośnie dziki las kawowy, stąd kawa rozprzestrzeniła się na inne kontynenty i temu miejscu zawdzięcza swoją nazwę" Będzie sporo ciekawostek!
Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja kawy z Ameryki Południowej i poczęstunek!

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Zapraszamy do Zieleniaka!
Zachęcamy do organizacji Tygodnia Edukacji Globalnej w Waszych szkołach, przedszkolach, świetlicach i organizacjach. Skorzystajcie z naszej bazy wiedzy, scenariuszy zajęć i pomysłów na obchody TEG.
 
 
 
  

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Obecnie realizujemy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem jest upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźctwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.
Koordynacja: Magdalena Piekunko.

 

logo źródła
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, fax 42 203 13 76
e-mail: edukacja@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018r.


OPP

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2018 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.