Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

 Tydzień Edukacji Globalnej

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 2011



Globalne śniadanie - maraton filmów dokumentalnych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej



Zapraszamy na pokaz czterech znakomitych filmów dokumentalnych ukazujących różne aspekty sytuacji żywnościowej w krajach Globalnego Południa. Ich największą zaletą jest to, że oddają głos samym mieszkańcom Globalnego Południa i dają możliwość poznania ich perspektywy. Filmy skłaniają także do zadania pytania o nasz wpływ na sytuację tych ludzi oraz do zastanowienia się, czy robimy wystarczają...co dużo, aby pokonać głód i ubóstwo na świecie.

Kiedy: 19 listopada (sobota), g. 16.00-20.30.
Gdzie: Źródła, Łódź, ul. Zielona 27. Wstęp wolny.
Partner pokazu: Polska Zielona Sieć - kampania "Wyżywić świat".



GŁÓD (Hunger) reż. Karin Steinberger i Marcus Vetter, Niemcy 2010, 89 minut
Światowy poziom produkcji żywności nigdy nie był wyższy niż obecnie. Mimo to, blisko miliard ludzi na świecie wciąż cierpi głód. Nakręcony w Mauretanii, Kenii, Indiach, Brazylii i na Haiti dokument ukazuje z bliska zmagania jednostek, społeczności i organizacji z tym jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i politycznych naszych czasów. Film, nominowany m.in. do nagrody Adolfa Grimme.




MALI: ROLNICY TRZYMAJĄ STRAŻ (Mali, les paysans veillent au grain)
reż. Jean-Louis Saporito i Agnès Faivre, Francja 2010, 52 minuty
Mali w Afryce Zachodniej. Od kilku lat głos przedstawicieli tutejszego świata wiejskiego, do którego należy 70% populacji, staje się coraz lepiej słyszalny. Prezentowany po raz pierwszy w Polsce film pozwala poznać bliżej malijskich rolników i różnorakie sposoby, jakimi starają się bronić zrównoważonego rolnictwa rodzinnego w swoim kraju. Czy model rolnictwa, który proponują, ma przyszłość?



PIEKIELNE POŁOWY (Une pêche d’enfer)
reż. Vincent Bruno, Belgia 2006, 23 minuty
Jakie skutki pociąga za sobą globalizacja połowów ryb? Dokument ukazuje na przykładzie Senegalu skalę eksploatacji zasobów morskich Afryki przez kraje bogate i konsekwencje tego zjawiska dla lokalnych społeczności. Film, nagrodzony m.in. na festiwalach w Palm Springs i Limoges.



JEM, WIĘC JESTEM (Je mange donc je suis)
reż. Vincent Bruno, Belgia 2009, 26 minut
Prawie miliard osób na świecie cierpi głód. Wśród nich blisko 80% stanowią rolnicy. Paradoksalnie, ludzie, którzy powinni żywić świat, cierpią z powodu katastrofalnej sytuacji – są dotknięci bezrobociem, ubóstwem i niedożywieniem. Film jest próbą ukazania przyczyn i rozwiązań tego jednego z najistotniejszych problemów współczesnego świata.

Filmy zostały udostępnione przez Polską Zieloną Sieć w ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT i będącego jej częścią Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU.

Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkańcom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań. Więcej o TEG przeczytać można na stronie www.teg.edu.pl
 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.