Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOŁA TRENERÓW | TEG 2018 | O ŹRÓDŁACH

Tydzień Edukacji Globalnej

TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ W ŁODZI
15-21 listopada 2010W listopadzie po raz kolejny będziemy obchodzić TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ. Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkańcom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.

15 listopada - szkolenie dla uczestników eventu „Ekipy Fair Trade” (ODE „Źródła”, g. 9.30- 12.30)

Grupy nazwane „Ekipami FT” (czyli uczniowie liceum i gimnazjum), ruszą na miasto, do wyznaczonych kawiarni, herbaciarni i restauracji, gdzie postarają się uzyskać informację, czy w owych miejscach mieszkańcy Łodzi mają zapewniony dostęp do kawy, herbaty i innych produktów FT. Będą mogli również zostawić list do kierownika, wyjaśniający ideę Sprawiedliwego Handlu oraz korzyści płynące z wprowadzenia do swojej oferty produktów FT. Wszystkich uczniów, chcących wziąć udział w evencie prosimy o wysłanie zgłoszenia, do dnia 13.11, na adres: marta.roskowinska@zrodla.org.pl .

17 listopada - dzień FT na Wydziale Zarządzania UŁ (sala 115)

 9.45 - 10.00 - Powitanie
10.00 - 10.30 - Czym jest Fair Trade? (wykład)
10.30 - 11.00 - Projekcja filmu o tematyce Fair Trade
11.30 - 13.00 - gra symulacyjna Trampki z Peru. Produkcja obuwia w krajach Globalnego Południa.
13.15 - 14.45 - Warsztat Świat na moim talerzu. Problem nadkonsumpcji i marnowania żywności.
Prosimy o rejestrowanie się na poszczególne części wydarzenia do dnia 15.11 wysyłając maila na adres: biuro@csri.org.pl. Ilość miejsc ograniczona!

17 listopada - Plastyczna Środa (ODE „Źródła”, g. 17.30)

W trakcie szaleństw plastycznych spróbujemy tym razem zrobić coś dla dobra wspólnego. Co dokładnie? Czekamy na wasze propozycje!

18 listopada - Spotkanie Otwarte dotyczące Fair Trade’u (ODE „Źródła”, g. 17.30)

Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych Sprawiedliwym Handlem. Zapraszamy na wspólne oglądanie filmów, poruszających tematykę odpowiedzialnej konsumpcji oraz na poczęstunek produktami Fair Trade (spróbujcie sami jak smakuje kawa lub herbata certyfikowana znakiem FT!). Oprócz tego uczestnicy spotkania będą mogli również zrobić sobie pamiątkowego buttona FT (przypinkę) własnego projektu!

20 listopada - podsumowanie eventu „Ekipa Fair Trade” (ODE „Źródła”, g. 11- 13.00)

Wspólne spotkanie wszystkich osób biorących udział w evencie „Ekipy FT” w celu podsumowania przeprowadzonego badania. Uczniowie będą mieli okazję wymienić się doświadczeniem i podyskutować na temat zadania, nad którym pracowali przez miniony tydzień.

Cały listopad - bezpłatne warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół średnich
 • Fair Trade – Sprawiedliwy handel
 • Ty i ja w materialnym świecie - wirus mania ogarnia ogarnia świat
 • Niebieska planeta - warsztat o wodzie
 • Globalne śniadanie – warsztat o żywności
 • Zmiany klimatu a prawa człowieka
 • Od kogo zależy życie (i jego jakość) mieszkańców Globalnego Południa
  Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy uczniów i nauczycieli gimnazjów i szkół średnich. Ze względu na formy pracy, grupy powinny liczyć od 18 do 30 osób. Zajęcia trwają 90 minut (dwie godziny lekcyjne) i odbywają się u nas w ośrodku „Zielona 27” . Uwaga! Na zajęcia prosimy zabrać obuwie na zmianę. W czasie zajęć nauczycieli zapraszamy na filiżankę kawy lub herbaty z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu.
  Klasy zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 042 632 03 11, kom. 519 326 987.
  Zapraszamy serdecznie!

  Organizatorzy:
  ODE „Źródła” - członek Koalicji Sprawiedliwego Handlu,
  Centrum Strategii i Rozwoju Impact
  Wydział Zarządzania UŁ
 •  
   
   
    

  Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Obecnie realizujemy projekt:

  "Źródła skutecznej edukacji globalnej"
  to nasz kolejny projekt, którego celem jest upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

  W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
  Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźctwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

  Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.
  Koordynacja: Magdalena Piekunko.

   

  logo źródła
  Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
  Łódź 90-602, ul. Zielona 27
  tel. 42 632 81 18, fax 42 203 13 76
  e-mail: edukacja@zrodla.org
  www.zrodla.org


  logo Polska Pomoc
  Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018r.


  OPP

  Bezpłatny program do rozliczenia podatku
  za rok 2018 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


  Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.