Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACHSZKOŁA TRENERÓW EDUKACJI GLOBALNEJ DLA NAJMŁODSZYCHZA NAMI SIÓDMY I ZARAZEM OSTATATNI ZJAZD STEG


Po sześciu miesiącach regularnych spotkań musieliśmy się pożegnać na dłużej. Nasza wszpólna podróż zakończyła się w promieniach wiosennego słońca. Wierzymy gorąco, że wszystkie dwadzieścia trenerek ruszy w Polskę z głowami pełnymi pomysłów i energią, by zamieniać edukację i świat na lepsze. Oprócz pożegnań i ewaluacji ostatni zajzd poświęciliśmy zagadnieniom odpowiedzialnej turystyki - zajecia na ten temat poprowadziła Magdalena Szymańska z Fundacja Go’n’Act. Przedstawiliśmy wyniki badań dotyczących edukacji globalnej w praktyce szkolnej i w podręcznikach do nauczania wczesnoszkolnego oraz rozmawialiśmy o prawach dziecka (Gosia Świderek, Anna Chomczyńska-Czepiel, Źródła). W niedzielę Karolina Baranowska i Gosia świderek prowadziły warsztaty o Celach Zrównoważonego Rozwoju a Anna Chomczyńska-Czepiel i Kamil Czepiel zachęcali do wykorzystywania bajek kamishibai na warsztatach.

Zdjęcia z 7. zjazdu STEGZA NAMI SZÓSTY ZJAZD STEG


Pirwszy dzień z baaardzo poruszającymi zajęciami prowadzającymi w sytuację uchodźców w Polsce poprowadzili Piotr Bystrianin i Kalina Czwarnóg z Centrum Pomocy Cudzoziemcom i Fundacji Ocalenie. Drugi dzień, poświęcliliśmy komunikacji i pracy z grupą. Ania Chomczyńska-Czepiel ze Źródeł poprowadziła zajęcia nt. komunikacji empatycznej pt. "Komunikacja bez przemocy – jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały" Po południu mieliśmy warsztaty z psycholożką wpółpracującą z Fundacją Bulerbyn Magdaleną Kidoń.

Zdjęcia z 6. zjazdu STEGZA NAMI PIĄTY ZJAZD STEG


Pierwszy dzień zjazdu poświecony był zminom klimatu. Najpierw Anna Chomczyńska-Czepiel i Kamil Czepiel poprowadzili warsztaty na ten temat, a później ogromną dawkę wiedzy podczas wykładu pt. "Globalny problem czy globalna ściema? Wszystko o zmianach klimatu" zaserwował Marcin Popkiewicz z Ziemia na rozdrożu. Niedzielę rozpoczęliśmy przeglądem zajęć z nowych pakietów edukacyjnych nt. afrykańskiej przyrody, by płynnie przenieść się poprzez przyrodę Archipelagu Malajskiego i probemu niszczycielskiej produkcji oleju palmowego do zagadnień odpowiedzialnej konsumpcji. Wykład poprowadziła związana przez wiele lat z programem "Kupuj odpowiedzialnie" Magdalena Noszczyk.

Zdjęcia z 5. zjazdu STEGZA NAMI CZWARTY ZJAZD STEG


To już półmetek szkoły trenerów. Podczas pierwszego w tym roku zjazdu zajmowaliśmy się prawem do wody, prawem do edukacji i prawem do żywności. Zastanawiliśmy się, czy nasza pomoc zawsze wspiera? - warsztat o mądrej pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz rozmwialiśmy o skutecznej i sprawdzonej formie wsparcia poducentów z krajów Południa czyli o FairTrade. Zajęcia prowadzili Krzysztof Wiatr i Piotr Chmielewski - współpracownicy PAH, Magdalena Nosczyk oraz trenerzy Źródeł: Karolina Baranowska, Anna Chomczyńska-Czepiel, Kamil Czepiel i Gosia Świderek.

Zdjęcia z 4. zjazdu STEGZA NAMI TRZECI ZJAZD STEG


Trzeci zjazd Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej połączony był z łódzkimi obchodami Tygodnia Edukacji Globalnej. Uczestniczki STEG, wraz z edukatorami Źródeł prowadziły rodzinne, otwarte warsztaty „Gry i zabawki z różnych stron świata” w Łódzkim Domu Kultury. W warsztach uczetniczyło około 70 osób. Tego dnia odbyły się również się dwa wykłady: „Równouprawnienie a rozwój - dlaczego płeć ma znaczenie?" - prowadzony przez Ewę Kamińską-Bużałek z Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, natomiast Joanna Grabarczyk z iniciajtywy HejtStop mówiła o mowie nienawiści i jak na nią skutecznie reagować.
Ponadto podczas zjazdu odbyły sie takie zajęcia jak: "Bliskowschodnie kobiety - między stereotypem a rzeczywistością" (Marta Woźniak-Bobińska, Uniwersytet Łódzki), "Spotkanie z Innym - zajęcia promujące szacunek i solidarność względem innych kultur" (Dorota Obalek-Bylak, Aleksandra Antonowicz-Cyglicka, Fundacja Artykuł 25), "Edukacja międzykulturowa – przykłady ćwiczeń pozwalających poznać kultury świata i nauczyć się doceniać różnorodność" oraz "Teatrzyk Kamishibai jako metoda nauki najmłodszych" (Anna Chomczyńska-Czepiel, Kamil Czepiel, ODE Źródła).

Zdjęcia z obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2018
Zdjęcia z 3. zjazdu STEG

ZA NAMI DRUGI ZJAZD STEG


Podczas zjazdu spotkaliśmy się z Martyną Markiewicz - trenerką antydyskryminacyjną, która prowadziła zajęcia o prawach człowieka. Barbara Rostek - trenerka współpracująca z CEO, przeprowdziła warsztaty "Jak rozmawiać z dziećmi o uchodźcach?". Mamadou Diouf z Fundacji Afryka Inaczej poprowadził wykład "Afryka w mediach - jak mówić i pisać o Afryce oraz jej mieszkańcach". Gosia Świderek ze Źródeł mówiła jak napisać własny scenariusz zajęć. Poza tym rozmawialiśmy o sytuacji w przemysle zabawkarskim oraz o tym jak odpowiedzialnie i etycznie kupować zabawki. Na zakończenie przygotowywaliśmy się do warsztatów rodzinnych podczas TEG 2018.

Zdjęcia z 2. zjazdu STEG

ZA NAMI PIERWSZY ZJAZD STEG


Nareszcie mieliśmy okazję poznać się osobiście. Pierwszego dnia naszego ponad półrocznego szkolenia poświęciliśmy integracji oraz zaprezentowaniu działań Źródeł. Postawiliśmy też pierwsze kroki w zawiłym świecie współzależości globalnych. Zajęcia prowadzili nasi edukatorzy i szkoleniowcy: Karolina Baranowska, Anna Chomczyńska-Czepiel, Kamil Czepiel, Gosia Świderek.
Niedzielę rozpoczęliśmy zajęciami pt. "Jak podobieństwa budują więzi" (Karolina Baranowska, Gosia Świderek, ODE Źródła). W południę pałęczkę przejęli Piotr Gaweł i Krzysztof Wiatr - współpracownicy PAH, którzy poprowadzili zajęcia z wprowadzenie do edukacji globalnej oraz wraz z uczsetniczkami zastanawiali się, jak mówić o większości świata. Zajęcia poświęcone były praktycznemu zastosowaniu „Kodeksu w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa”.

Zdjęcia z 1. zjazdu STEG


REKRUTACJA DO SZKOŁY TERNERÓW EDUKACJI GLOBALNEJ ZAKOŃCZONA


Bardzo dziękujemy wszystkie zgłoszenia do udziału w Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych. Szkolenie zaplanowano na 20 osób, otrzymaliśmy kilkukrotnie więcej zgłoszeń. Z uwagą przeczytaliśmy wszystkie formularze, po długich dyskusjach wybraliśmy ostatecznie aż 24 osoby. Gratulujemy przyszłym uczestnikom! Cieszymy się, że wkrótce się spotkamy. Niestety wszystkich przyjąć nie mogliśmy, ale mamy nadzieję, że tematyka edukacji globalnej wciąż pozostanie w obszarze Waszych zainteresowań i że będziemy mieli okazję spotkać się przy innych projektach i działaniach.


NABÓR DO SZKOŁY TRENERÓW EDUKACJI GLOBALNEJ DLA NAJMŁODSZYCH

Serdecznie zapraszamy do udziału w Szkole Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych Szkoła Trenerów skierowana jest do animatorów/ek, studentów/ek i innych osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę lub rozpocząć przygodę z edukacją globalną, a nie są czynnymi nauczycielkami i nauczycielami.

Osoby uczestniczące w kursie po przejściu całego cyklu szkoleniowego zdobędą wiedzę z zakresu treści edukacji globalnej, a także wiedzę i umiejętności potrzebne do przygotowania i prowadzenia zajęć metodami aktywizującymi dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Czy wiesz jak Twoje codzienne wybory wpływają na życie ludzi na drugim krańcu świata? Czy wiesz jakie lokalne działania możesz podjąć, aby przyczynić się do globalnej pozytywnej zmiany stosunków gospodarczych i społecznych? Czy chcesz zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności konieczne do prowadzenia zajęć, odpowiadających na wyzwania współczesnego świata?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, zapraszamy do udziału w Szkole Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych. Podczas szkolenia, specjaliści z zakresu tematyki globalnej, przybliżą Ci takie zagadnienia jak:

 • zrównoważony rozwój w zglobalizowanym świecie: Globalna Północ a Globalne Południe;
 • edukacja bez stereotypów: czyli jak mówić o większości świata;
 • edukacja międzykulturowa;
 • teatrzyk kamishibai jako metoda nauki najmłodszych;
 • prawa człowieka i prawo do rozwoju;
 • jak rozmawiać z dziećmi o prawach dziecka;
 • prawo i dostęp do edukacji;
 • przekleństwo zasobów – bogactwa naturalne krajów Globalnego Południa;
 • odpowiedzialna konsumpcja i Fair Trade;
 • komunikacja bez przemocy – jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały;
 • równouprawnienie a rozwój – jak kobiety zmieniają świat;
 • świat na moim talerzu – suwerenność żywnościowa i dostęp do żywności;
 • pomoc rozwojowa i humanitarna;
 • i inne.

Podczas szkolenia, obejmującego 7 weekendowych zjazdów, czyli łącznie 98 godzin dydaktycznych wykładów i warsztatów, uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję spotkać się ze specjalistami i specjalistkami od tematyki globalnej.

Zjazdy w ramach Szkoły Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych odbędą się w Łodzi w terminach:

27-28 października 2018 r.
17-18 listopada 2018 r.
24-25 listopada 2018 r.
12-13 stycznia 2019 r.
2-3 lutego 2019 r.
23-24 lutego 2019 r.
16-17 marca 2019 r.

Zapewniamy obiady (wegetariańskie lub/i wegańskie) oraz przerwy kawowe. Koszty noclegów oraz podróży uczestnicy i uczestniczki pokrywają we własnym zakresie.

Jak zakwalifikować się na Szkołę Trenerów?

Na zgłoszenia czekaliśmy do 11 października 2018 r. (czwartek) do godziny 23:59

Na szkolenie mogliśmy zaprosić tylko ograniczoną ilość osób. Do wszystkich osób, które nadesłały zgłoszenie, wysłaliśmy już wiadomość z wynikami rekrutacji.

Warunkiem uzyskania certyfikatu Trenera Edukacji Globalnej dla Najmłodszych będzie obecność na co najmniej 6 zjazdach oraz aktywność na zajęciach, a także przeprowadzenie co najmniej 2 warsztatów w placówkach oświatowych dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

To nie wszystko! Uczestnicy i uczestniczki Szkoły Trenerów będą mogli poszerzyć swoją wiedzę, biorąc udział w naszym kursie e-learningowym „Postaw na rozwój. Zrównoważony!”, obejmującym kluczowe zagadnienia edukacji globalnej.

Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2018 i 2019 r.


Poleć Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej także swoim znajomym!


 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2022 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.