STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOŁA TRENERÓW | TEG 2018 | O ŹRÓDŁACH

17 Celów Zrównoważonego Rozwoju

25 września 2015 r. w siedzibie ONZ 193 państwa określiły największe wyzwania dla świata na najbliższe 15 lat. Zakończył się okres realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Niektóre z nich udało się osiągnąć, innych jeszcze nie. Po ponad dekadzie wykrystalizowały się też nowe problemy. W Nowym Jorku przyjęto 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają nadać nowy kierunek walce z ubóstwem. Milenijne cele (MCR) skupiały się na eliminacji ubóstwa, głodu i chorób, zaś nowe, zrównoważone cele (CZR) wychodzą o wiele dalej. Dodają do znanych nam problemów zrównoważony rozwój, produkcję, konsumpcję i korzystanie ze środowiska, dostęp do energii oraz zmiany klimatu. Oznacza to, że po 2015 roku światowe wyzwania nie dotyczą tylko poprawy sytuacji w krajach najbiedniejszych, ale równie wielu reform w krajach rozwiniętych. Zmiany potrzebne są wszędzie!
O Celach Zrównoważonego Rozwoju pisze Milena Antonowicz z Akcji dla Globalnego Południa - więcej...