STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY | SZKOŁA TRENERÓW | O ŹRÓDŁACH

8 marca: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Geneza Dnia Kobiet nie ma nic wspólnego z PRL-owską opresją ani ze Związkiem Radzieckim, choć oczywiście państwa „demokracji ludowej” wzięły równouprawnienie płci na sztandary (niestety nie wystarczyło już im zapału na wprowadzenie realnych zmian), a 8 marca był w ZSRR od lat 60. dniem wolnym od pracy. W Polsce było to oficjalne, państwowe święto do roku 1993 roku, kiedy zniósł je, o ironio, rząd Hanny Sucheckiej – pierwszej kobiety pełniącej u nas funkcję premiera. Obchody zatem niejako „sprywatyzowano”, jednak już w 2000 roku powróciły one do sfery publicznej. To wtedy na fali oburzenia wobec policyjnej akcji w Lublińcu, gdzie policjanci na podstawie anonimowego donosu zatrzymali w czasie badania pacjentkę ginekologa i zmusili ją do poddania się badaniu kryminalistycznemu, zorganizowano w Warszawie pierwszą Manifę – demonstrację uliczną na rzecz praw kobiet. Od tej pory Manify odbywają się corocznie w coraz większej liczbie polskich miast.