STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOŁA TRENERÓW | TEG 2018 | O ŹRÓDŁACH

Potrójne święto

okładka pakietu 3 marca obchodzimy trzy ważne święta związane z ochroną przyrody: Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, Dzień Ochrony Środowiska Afryki oraz Dzień Wangari Maathai – kenijskiej aktywistki ekologicznej i feministycznej.
Dzień Środowiska Afrykańskiego, został ustanowiony przez Organizację Jedności Afrykańskiej w 2002 roku. Święto ustanowiono w celu zwiększenia świadomości na temat naglących problemów i licznych wyzwań związanych z ochroną środowiska na kontynencie afrykańskim. Corocznie święto obchodzone jest pod innym hasłem, a główne obchody organizowane są w różnych krajach. Od 2012 roku Dzień Ochrony Środowiska Afryki obchodzony jest w połączeniu z Dniem Wangari Maathai, aby oddać hołd laureatce Nagrody Nobla za działania na rzecz afrykańskiej przyrody i kobiet. Organizatorzy Dnia Środowiska Afryki podejmują ważne i pilne tematy, czyli zmiany klimatu, ubożenie różnorodności biologicznej, pustynnienie, degradacja gleb i nieracjonalne wykorzystanie zasobów, wzmocnienie dostępu kobiet do zasobów naturalnych, ekologiczna gospodarka.
Święta zbiegają się z ustanowionym przez ONZ Światowym Dniem Dzikiej Przyrody. W tym roku, obchodzone po raz szósty święto, koncentruje się na ochronie gatunków morskich, którym zagrażają: nadmierna eksploatacja, zanieczyszczenie, utrata siedlisk przybrzeżnych i zmiany klimatu. Święto jest doskonałą okazją do podnoszenia świadomości na temat zapierającej dech w piersi różnorodności życia morskiego oraz znaczenia gatunków morskich dla człowieka.
W najnowszym pakiecie edukacyjnym te wszystkie święta w całość. W pakiecie m.in. opis świąt, historia życia Wangari Maathai – przystosowana do teatrzyku kamishibai, kolorowanka, zajęcia o baobabie i innych drzewach Afryki, scenariusz warsztatu o zagrożonych zwierzętach Afryki oraz afrykańskich parkach narodowych, a także dowiecie się jak zrobić domowym sposobem ramę do teatrzyku kamishibai.
Więcej na temat ochrony gatunków morskich oraz wiele materiałów edukacyjnych znaleźć można w pakiecie edukacyjnym przygotowanym z okazji Dnia Mórz przypadającym 17 marca.