Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY | SZKOLENIE DLA STUDENTÓW | SZKOLENIE DLA BIBLIOTEKARZY | O ŹRÓDŁACH

 

Global Justice NightGlobal Justice Night

„GLOBALNA SPRAWIEDLIWOŚĆ ZACZYNA SIĘ OD LOKALNYCH SPOTKAŃ
Zapraszamy 22. października do Klubokawiarni Żarty Żartami w Łodzi wszystkich, którzy lubią wiedzieć, jak jest urządzony świat i chcą równych szans rozwoju dla siebie i innych. W programie premiera filmu „Dobre życie” (zobaczymy, co łączy Bułgarię i Namibię oraz co znaczy dobre życie dla mieszkańców tych krajów), spotkanie z Adamem Leszczyńskim - autorem książki „Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie”, loteria z nagrodami, polsko-kenijski romans modowy i noc z dobrą muzyką w wykonaniu DJ Kuki Monstah.

Kiedy: 22 października (sobota) g.19:00
Gdzie: Żarty Żartami, ul. Wólczańska 40/42a , Łódź
Wstęp: bezpłatny, ale z wejściówkami, które możesz zdobyć pisząc do nas: marta.zdanowska@zrodla.org.pl [ilość miejsc ograniczona]

Global Justice Night to cykliczna impreza, podczas której mówimy o tym, że nie wszyscy na świecie mają takie same możliwości dobrego i szczęśliwego życia.
Setki milionów ludzi codziennie boryka się z tak podstawowymi problemami jak głód, brak elektryczności, brak opieki medycznej, brak szans na wykształcenie dzieci. Z kolei my mamy zapewnione takie podstawowe rzeczy jak pitna woda, energia czy służba zdrowia. Czy coś nas – bogatszych – łączy z biedniejszymi krajami? Czy pomagamy tym krajom, czy raczej korzystamy z ich zasobów: ropy, gazu, rzadkich metali, żywności produkowanej przemysłowo? Wreszcie, czy możemy coś zrobić, żeby świat był bardziej sprawiedliwy? Oczywiście!
Sprawiedliwy rozwój dla wszystkich, który nie będzie szkodził ani ludziom, ani środowisku, jest możliwy. Relacje między bogatymi i biednymi są kształtowane nie tylko przez bezosobowe polityki, ale również przez nas – świadomych i aktywnych mieszkańców jednego z bogatych krajów świata.

PROGRAM:

 • Godz. 19:00 Premiera filmu pt. „Dobre życie. Obietnica rozwoju w Namibii i Bułgarii"
  (reż. Meghan Horwath, 2016, prod. CEE Bankwatch Network, Polska Zielona Sieć, 30 minut)

 • Ludzie w każdym zakątku świata mają swoją definicję tego, czym jest dobre życie. Stabilna praca i płaca są zazwyczaj częścią tej definicji. Film pokazuje, że rozwój przemysłu stworzył całe miasta, ale dzisiaj pytania o wpływ przemysłu na środowisko oraz nierówny podział zysków kładą cień na ten model rozwoju. Wybierz się do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Miejsc, które na pierwszy rzut oka prawie nic nie łączy, jednak oba kraje to młode demokracje, każdy ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Oba miasta mają jeszcze coś wspólnego, powstały jako zaplecze tego samego koncernu górniczego. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakich zmian chcą w przyszłości, żeby ich rozwój nie był opłacony zbyt wysoką ceną. Dzisiejszy świat bez względu na poziom dobrobytu w poszczególnych jego regionach, stoi przed podobnymi wspólnymi wyzwaniami.

 • Spotkanie z Adamem Leszczyńskim - gościem specjalnym Global Justice Night

 • Adam Leszczyński to publicysta, autor książek i reportaży, m.in. Zbawcy mórz oraz inne afrykańskie historie. Będziemy pytać go o afrykańską racjonalność i o to, dlaczego krytykuje pomoc rozwojową. Spotkanie poprowadzi Marek Jedliński, tłumacz i aktywista globalny związany ze środowiskiem Krytyki Politycznej.
  „...nieszczęścia afrykańskie, o których piszą cały czas gazety i które można zobaczyć w telewizji – i o których ja też piszę – nie są wynikiem przerażającego zrządzenia losu albo, tym bardziej, przyrodzonej głupoty i niedbalstwa Afrykanów. W ogromnej większości biorą się stąd, że ludzie zachowują się racjonalnie. Ci racjonalni ludzie uczestniczą jednak w czymś w rodzaju społecznej gry o sumie ujemnej. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem – i wszystkim jest przez to gorzej. Reguły tej gry zmieniają się powoli, bo też nie wzięły się znikąd: geografia, historia i tradycja odegrały tutaj swoją rolę. Ale ci Afrykanie, których znam, nie są wcale mniej racjonalni niż Europejczycy czy Amerykanie – a często nawet są bardziej racjonalni, bo każde nieracjonalne zachowanie może kosztować ich więcej.“ - Fragment książki „Zbawcy mórz oraz inne historie afrykańskie“

 • „Haute couture” ze slumsów kenijskiej Kibery, czyli kobiecy biznes wspierany przez Polki i Polaków

 • Pokaz projektu Polskiej Zielonej Sieci i kenijskiej organizacji Amani Kibera, w ramach którego powstała w slumsach Kibery kobieca spółdzielnia krawiecka szyjąca ubrania według projektu polskiej projektantki Malwiny Wędzikowskiej.

 • Wystawa „Dobre życie” na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju

 • Modne ostatnio pytanie: „Jak żyć?” wzięła na warsztat ONZ i stworzyła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które promują nowy model dobrego życia, taki sam dla wszystkich. Sprawiedliwy ale też wymagający od nas wszystkich wiedzy i większej odpowiedzialności. Co możesz zrobić, aby świat był bardziej sprawiedliwy? Inspiracje na wystawie.

 • Loteria z nagrodami

 • Wszyscy goście Global Justice Night wezmą udział w loterii z nagrodami. Wejściówki będą losami w loterii. Dla uczestników przewidujemy atrakcyjne i sympatyczne nagrody.

 • Impreza muzyczna - zagra dla Was DJ Kuki Monstah

 • Czekają na Was rytmy afrobeatu, soulu, funka i jazzu!

  Global Justice Night to wydarzenie cykliczne, zapoczątkowane w Szczecinie. Tutaj możecie zobaczyć jak wyglądało w zeszłym roku.

  W tym roku impreza zawita nie tylko do Łodzi. Na przełomie października i listopada odbędzie się także w Szczecinie, Rzeszowie, Wrocławiu i Lublinie. ZAPRASZAMY!  Wydarzenie jest częścią kampanii Polskiej Zielonej Sieci: “Rozwój? Nie szkodzi.” współfinansowanej w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, oraz kampanii "Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju", współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej.

  . .

  Wróć | Przejdź na stronę główną

   
   
   
    
   

  Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Obecnie realizujemy projekt:

  "Edukacja globalna dla najmłodszych"
  to piąta edycja projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich nauczycieli. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej, pragniemy ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to – pobudzać do solidarności międzyludzkiej już najmłodszych. W ramach projektu powstał pakiet edukacyjny ze scenariuszami zajęć, grami dydaktycznymi i zabawami oraz 3 bajeczki teatrzyku Kamishibai. Planowane są dalsze szkolenia dla nauczycieli i animatorów, a także dla studentów kierunków pedagogicznych, warsztaty dla dzieci oraz wydanie edukacyjnej mapy świata.
  Czas realizacji: wrzesień 2016 – czerwiec 2017 r.
  Koordynacja: Magdalena Piekunko.

   

  logo źródła
  Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
  Łódź 90-602, ul. Zielona 27
  tel. 42 632 81 18, fax 42 203 13 76
  e-mail: edukacja@zrodla.org
  www.zrodla.org


  logo Polska Pomoc
  Projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r.


  PARTNERZY PROJEKTU
  "Edukacja globalna dla najmłodszych"

  Przedszkole ekologiczne Ekoludek


  Fundacja Artykuł 25


  OPP

  Bezpłatny program do rozliczenia podatku
  za rok 2016 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


  Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.