Zakończenie 4. edycji projektu Edukacja globalna dla najmłodszych

Zakończyliśmy realizację czwartej już edycji projektu skierowanego do przedszkolaków i najmłodszych uczniów podstawówki. "Edukacja globalna dla najmłodszych" cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród nauczycieli, mimo że prowadzimy podobne projekty już od kilku lat. Szkolenia wciąż wzbudzają żywe zainteresowanie pedagogów z całej Polski. Informacje o warsztatach rozchodzą się pocztą pantoflową i wielu tegorocznych uczestników zgłosiło się do projektu, bazując na rekomendacjach swoich koleżanek i kolegów z pracy, którzy już wcześniej uczestniczyli w projektach Źródeł. Przeszkoliliśmy 135 nauczycieli (planowaliśmy 100) a liczba uczniów przeszkolonych przez trenerów „Źródeł” w ramach zajęć inicjujących w szkołach i przedszkolach, zamiast planowanych 1800, wyniosła 2104.

W ramach projektu powstały trzy bajki kamishibai (wywodzący się z Japonii teatr obrazkowy/teatr ilustracji). Technika polega na opowiadaniu lub czytania historii z jednoczesnym pokazywaniem w drewnianej skrzynce teatrzyku kolejnych plansz z ilustracjami. Bardzo cieszy nas także, że do opracowania tekstów i stworzenia ilustracji do bajek udało nam się pozyskać znakomitych, uznanych autorów i autorki o ogólnopolskiej renomie Annę Onichimowską, Joannie Mueller, Tomasza Trojanowskiego. Ilustracje wykonały popularne ilustratorki książek dziecięcych: Marianna Sztyma, Agnieszka Antoniewicz, Jadwiga Słowińska. Cieszy nas, że dzięki bajkom kamishibai, dzieci nie tylko mają kontakt z tematyką globalną, ale także z literaturą dziecięcą na najwyższym poziomie – zarówno jeśli chodzi o warstwę słowną, jak i plastyczną.

Teatrzyki zostały przekazane bibliotekom, a bibliotekarze mieli okazję podczas szkoleń zapoznać się z metodą kamishibai i oraz podstawową wiedzę z zakresu edukacji globalnej. Bardzo cieszy nas ogromny odzew, który uzyskaliśmy od bibliotekarzy. Dostaliśmy bardzo dużo relacji z bibliotek z całego kraju, które udowadniają, że bibliotekarze faktycznie korzystają z teatrzyków kamishibai, organizują pokazy bajek, rozwijają zajęcia w oparciu o scenariusze z książki „Edukacja globalna dla najmłodszych”. Zdjęcia z pokazów bajek w całej Polsce można oglądać w naszej galerii.

Zachęcamy również do przeczytania bajek:
- o dostępie do wody w Afryce: „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy
- o deforestacji w Polsce i Ameryce Południowej: „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz
- o dostępie do edukacji w Azji: „Szkoła Czi-Tam” Joanny Mueller z ilustracjami Jadwigi Słowińskiej
lub obejrzenia ich na YouTube:

.

Projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r.