Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY | SZKOLENIE DLA STUDENTÓW | SZKOLENIE DLA BIBLIOTEKARZY | O ŹRÓDŁACH

 

Zakończenie 4. edycji projektu Edukacja globalna dla najmłodszychZakończyliśmy realizację czwartej już edycji projektu skierowanego do przedszkolaków i najmłodszych uczniów podstawówki. "Edukacja globalna dla najmłodszych" cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród nauczycieli, mimo że prowadzimy podobne projekty już od kilku lat. Szkolenia wciąż wzbudzają żywe zainteresowanie pedagogów z całej Polski. Informacje o warsztatach rozchodzą się pocztą pantoflową i wielu tegorocznych uczestników zgłosiło się do projektu, bazując na rekomendacjach swoich koleżanek i kolegów z pracy, którzy już wcześniej uczestniczyli w projektach Źródeł. Przeszkoliliśmy 135 nauczycieli (planowaliśmy 100) a liczba uczniów przeszkolonych przez trenerów „Źródeł” w ramach zajęć inicjujących w szkołach i przedszkolach, zamiast planowanych 1800, wyniosła 2104.

W ramach projektu powstały trzy bajki kamishibai (wywodzący się z Japonii teatr obrazkowy/teatr ilustracji). Technika polega na opowiadaniu lub czytania historii z jednoczesnym pokazywaniem w drewnianej skrzynce teatrzyku kolejnych plansz z ilustracjami. Bardzo cieszy nas także, że do opracowania tekstów i stworzenia ilustracji do bajek udało nam się pozyskać znakomitych, uznanych autorów i autorki o ogólnopolskiej renomie Annę Onichimowską, Joannie Mueller, Tomasza Trojanowskiego. Ilustracje wykonały popularne ilustratorki książek dziecięcych: Marianna Sztyma, Agnieszka Antoniewicz, Jadwiga Słowińska. Cieszy nas, że dzięki bajkom kamishibai, dzieci nie tylko mają kontakt z tematyką globalną, ale także z literaturą dziecięcą na najwyższym poziomie – zarówno jeśli chodzi o warstwę słowną, jak i plastyczną.

Teatrzyki zostały przekazane bibliotekom, a bibliotekarze mieli okazję podczas szkoleń zapoznać się z metodą kamishibai i oraz podstawową wiedzę z zakresu edukacji globalnej. Bardzo cieszy nas ogromny odzew, który uzyskaliśmy od bibliotekarzy. Dostaliśmy bardzo dużo relacji z bibliotek z całego kraju, które udowadniają, że bibliotekarze faktycznie korzystają z teatrzyków kamishibai, organizują pokazy bajek, rozwijają zajęcia w oparciu o scenariusze z książki „Edukacja globalna dla najmłodszych”. Zdjęcia z pokazów bajek w całej Polsce można oglądać w naszej galerii.

Zachęcamy również do przeczytania bajek:
- o dostępie do wody w Afryce: „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy
- o deforestacji w Polsce i Ameryce Południowej: „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka” Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz
- o dostępie do edukacji w Azji: „Szkoła Czi-Tam” Joanny Mueller z ilustracjami Jadwigi Słowińskiej
lub obejrzenia ich na YouTube:

.

Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
  
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Obecnie realizujemy projekt:

"Edukacja globalna dla najmłodszych"
to piąta edycja projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich nauczycieli. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej, pragniemy ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to – pobudzać do solidarności międzyludzkiej już najmłodszych. W ramach projektu powstał pakiet edukacyjny ze scenariuszami zajęć, grami dydaktycznymi i zabawami oraz 3 bajeczki teatrzyku Kamishibai. Planowane są dalsze szkolenia dla nauczycieli i animatorów, a także dla studentów kierunków pedagogicznych, warsztaty dla dzieci oraz wydanie edukacyjnej mapy świata.
Czas realizacji: wrzesień 2016 – czerwiec 2017 r.
Koordynacja: Magdalena Piekunko.

 

logo źródła
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, fax 42 203 13 76
e-mail: edukacja@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r.


PARTNERZY PROJEKTU
"Edukacja globalna dla najmłodszych"

Przedszkole ekologiczne Ekoludek


Fundacja Artykuł 25


OPP

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2016 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.