Minerały konfliktu

Metale: cyna, tantal, wolfram i złoto są kluczowe dla produkcji telefonów komórkowych, komputerów i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. Występują głównie w Afryce i – niestety – głównie na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. Producenci elektroniki kupują surowce pozyskiwane na tamtych terenach, ale nie sprawdzają, w jakich warunkach są one wydobywane, bo nie muszą.

Tymczasem duża część kopalń kontrolowana jest przez brutalne grupy zbrojne, które wyzyskują pracowników, w tym dzieci, wymuszają od nich haracze i drastycznie łamią prawa człowieka. Dochody ze sprzedaży surowców służą im do zakupu broni i dalszego finansowania konfliktów i działań militarnych. To dlatego surowce te określa się jako „minerały konfliktu” To dlatego nasze telefony ociekają krwią.

Ale możemy to zmienić! W Unii Europejskiej trwają prace nad stworzeniem prawa, które ma szanse ukrócić handel minerałami konfliktu. Jeśli państwa wspólnoty poprą projekt przygotowany przez Parlament Europejski, wówczas wszystkie firmy wykorzystujące cynę, tantal, wolfram i złoto do swoich produktów będą miały obowiązek śledzenia szlaku ich dostaw. Oznacza to, że będą musiały sprawdzać czy surowce, które kupują nie finansują konfliktów zbrojnych, a ich wydobycie nie narusza praw człowieka. Firmy będą też zobowiązane do upubliczniania swoich raportów na ten temat.

Chcesz, by Twój telefon był etyczny? Podpisz petycję!

Źródło: http://mineralykonfliktu.pl/, kampania prowadzona przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

Projekt "Edukacja globalna dla najmłodszych" jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 i 2017 r.