16 czerwca: Dzień Pracownic i Pracowników Domowych

W rezydencji Nasera al-Eneziego – attaché ambasady Kuwejtu w Warszawie – więziono dwie kobiety z Filipin. Pracowały po 15-16 godzin na dobę, od poniedziałku do niedzieli. Odkąd dwa lata wcześniej przybyły do Polski, nie miały ani jednego wolnego dnia. Dyplomata odebrał im paszporty. Początkowo wypłacał kobietom wynagrodzenie w w wysokości 800 zł miesięcznie, potem i tego zaprzestał. W 2014 roku jedna z kobiet uciekła i trafiła do schroniska fundacji La Strada, które poinformowało o sprawie MSZ. Wybuchł dyplomatyczny skandal, polskie środowisko feministyczne zorganizowało protesty przed placówką Kuwejtu. Nie zawsze sytuacja pracowników domowych wygląda tak dramatycznie, jednak bardzo często ich codzienne wysiłki są niedoceniane, a warunki pracy i płacy pozostawiają wiele do życzenia.