Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

[Warszawa] Tydzień Edukacji Globalnej



Obchodzony corocznie w listopadzie Tydzień Edukacji Globalnej to okazja, aby porozmawiać o zależnościach, jakie łączą nas z ludźmi na całym świecie. Jakie znaczenie dla globalnych wyzwań współczesności mają nasze lokalne wybory i działania?
Nieformalna warszawska grupa Trenerek Edukacji Globalnej oraz Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zapraszają na cykl wydarzeń – warsztaty zabawkarskie dla dzieci, pokazy filmów dokumentalnych (m.in. o dostępie do wody pitnej oraz o rajach podatkowych), dyskusje o problemach współczesnego świata.

16 listopada (niedziela)
Klubokawiarnia Zieleniak, ul. Zamieniecka 35
godz. 15:00: „Galimoto” – warsztaty dla dzieci: afrykańskie zabawki recyklingowe
Prowadzenie: Karkandoo
godz. 19.00: „Pragnienie świata” – pokaz filmu i dyskusja
Dobra wiadomość: wody na Ziemi mogłoby wystarczyć dla wszystkich. Zła wiadomość: tak, to możliwe, ale nie takie proste. W tym momencie ponad 800 milionów ludzi nie ma dostępu o czystej wody, a populacja ludzka rośnie z każdą godziną. Jak pokonać kryzys wodny?
Prowadzenie: Anna Stańczuk (ODE Źródła)

18 listopada (wtorek)
Fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29a (wejście od Marszałkowskiej 34/50)
godz. 19.00: Spotkanie o Tadżykistanie – o „rosyjskiej chorobie”, bawełnie i wspieraniu lokalnych businesswomen
Od sześciu lat Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wraz z lokalnymi, tadżyckimi organizacjami prowadzi projekty rozwojowe na rzecz tego regionu. Podczas spotkania zostanie przedstawiony dzisiejszy Tadżykistan, z jego szansami i problemami, dowiemy się o wyzwaniach czekających na Polaków pracujących w tym odmiennym kulturowo kraju i o projektach prowadzonych tam przez PCPM, o „białym złocie”, czyli bawełnie, oraz o nowej „rosyjskiej chorobie” coraz częściej pojawiającej się dalekich wsiach tego muzułmańskiego kraju.
Prowadzenie: Magdalena Kowalczyk (koordynatorka projektów w Tadżykistanie z ramienia PCPM)

19 listopada (środa)
Klubokawiarnia Zieleniak, ul. Zamieniecka 35
godz. 19.00: „Okradając Afrykę” – pokaz filmu, dyskusja oraz wystawa „Era miedzi - opowieść o tym, jak pieniądze europejskich podatników wydawane są w Zambii”
Zambia to kraj, który wedle wszelkich przesłanek powinien opływać w bogactwa. Jest zasobny w pożądaną na światowych rynkach miedź. W ciągu ostatnich 10 lat z tamtejszych kopalni wydobyto surowce warte 29 miliardów dolarów. Tymczasem Zambia pozostaje jednym z 20 najbiedniejszych państw na świecie.
Dlaczego miedź nie pomaga Zambijczykom wyjść z ubóstwa? Gdzie podziały się zyski z miedzi? Gdzie zapłacono od nich podatek?

20 listopada (czwartek)
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2
godz. 15.00: „Dostęp do żywności” – warsztaty dla młodzieży
prowadzenie Krzysztof Wiatr (Polska Akcja Humanitarna)
godz. 19.00: „Koszmar Darwina” – pokaz filmu i dyskusja
W latach 60. XX w. do Jeziora Wiktorii wpuszczono okonia nilowego – drapieżny gatunek inwazyjny, który w krótkim czasie spowodował wymarcie setek lokalnych gatunków ryb. Reżyser przygląda się ekologicznym, społecznym i ekonomicznym konsekwencjom uzależnienia lokalnej gospodarki od przetwórstwa rybnego. Przeprowadza wywiady m.in. z właścicielami fabryk, rosyjskimi i ukraińskimi lotnikami, prostytutkami, rybakami, stróżem nocnym i wiejskim pastorem. Pokazuje panoramę problemów społecznych i tematów takich jak epidemia AIDS, handel bronią, klęska głodu, negocjacje handlowe z Unią Europejską.
Film zdobył wiele nagród, był też nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny.


Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Partnerzy obchodów TEG: Fundacja Feminoteka, Staromiejski Dom Kultury, klubokawiarnia Zieleniak

Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja" i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.

Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.