Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

32 polskie organizacje pozarządowe krytycznie o TTIP



Tuż przed 7. rundą negocjacji umowy handlowej UE-USA grupa 32 polskich organizacji pozarządowych opublikowała wspólne stanowisko, w którym zwraca uwagę na zagrożenia związane z Transatlantyckim Partnerstwem w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

[Aktualizacja 06.10.2014: Pod stanowiskiem podpisało się już 40 organizacji! Uzupełniona lista organizacji-sygnatariuszy znajduje się na stronie www.UwagaTTIP.pl]

Polskie organizacje domagają się przejrzystości negocjacji i wdrożenia demokratycznych procedur pracy nad umową handlową ze Stanami Zjednoczonymi. Organizacje postulują także wykreślenie kontrowersyjnego systemu rozstrzygania sporów inwestor-przeciw-państwu (ang. ISDS), zrezygnowanie z rady współpracy regulacyjnej, która mogłaby prowadzić do obniżenie standardów służących interesom publicznym.

Tekst stanowiska oraz lista sygnatariuszy znajduje się na stronie: www.UwagaTTIP.pl

Organizacje i koalicje organizacji podpisane pod wspólnym stanowiskiem na co dzień zajmują się różnymi tematami: prawami cyfrowymi i obywatelskimi, ekologią i zmianami klimatycznymi, rolnictwem tradycyjnym, ochroną przed GMO, sprawami lokalnymi, sprawiedliwym handlem, edukacją globalną i współpracą rozwojową. Wspólne stanowisko tak różnych organizacji ma pokazać, że w Polsce jest potrzebna szeroka debata o TTIP, podobna do tych, które toczą się w wielu krajach Europejskich.

- Polska zajmuje ósme miejsce na świecie wśród krajów najczęściej pozywanych przez zagranicznych inwestorów w ramach arbitrażu inwestycyjnego. – mówi Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności (IGO).

- Wiemy, że firmy amerykańskie wytoczyły Polsce co najmniej 6 spraw przed prywatnymi trybunałami arbitrażowymi. Niestety umowy inwestycyjne zabraniają rządowi ujawnienia szczegółów tych pozwów i odszkodowań. Nie znamy nawet nazw wszystkich firm, które w ten sposób żerują na polskim budżecie. Jeśli ISDS będzie częścią TTIP, w podobnej sytuacji będą zachodnie kraje UE. Nie dziwne, że wywołuje to tam poważny sprzeciw organizacji pozarządowych, wielu posłów do Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajowych – ocenia Wojtalik.

- Współpraca regulacyjna jest jednym z kluczowych zagrożeń związanych z TTIP. – przekonuje Józef Halbersztadt z ISOC Polska. – Proponowana rada ds. współpracy regulacyjnej może może dać większy wpływ lobbistom z korporacji, a uszczuplić możliwość podejmowania decyzji przez demokratycznie wybrane instytucje w UE i USA – przekonuje Halbersztadt.

Na tajność TTIP zwróciła uwagę m.in. europejska rzecznik praw obywatelskich, która w lipcu br. rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie, a następnie rozpoczęła konsultacje społeczne na temat przejrzystości negocjacji TTIP.

W szybkim tempie rośnie w UE sprzeciw wobec arbitrażu inwestycyjnego (ISDS). Kilka dni temu rząd Niemiec ogłosił, że nie zgadza się na ISDS zarówno w TTIP, jak i w umowie handlowej UE-Kanada (CETA). Wcześniej wątpliwości wobec prywatnych trybunałów arbitrażowych zgłosił m.in. przewodniczący komisji ds. handlu międzynarodowego w Parlamencie Europejskim. Kilka dni temu przeciw ISDS opowiedziała się także niższa izba parlamentu Austrii.

Dwa tygodnie temu Komisja Europejska odrzuciła wniosek o rejestrację Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej przeciw TTIP i CETA. W odpowiedzi, grupa 240 organizacji z 21 krajów UE postanowiła rozpocząć zbieranie podpisów nawet bez oficjalnego zatwierdzenia tej inicjatywy. Zastrzeżenia wobec obecnego kształtu TTIP są w UE tak powszechne, że organizatorzy powinni z łatwością zebrać planowane milion podpisów.



Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.