Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

Globalny świat pracy – Globalne działania



Polska Zielona Sieć oraz Rada OPZZ Województwa Małopolskiego ogłaszają nabór uczestniczek i uczestników do drugiej edycji bezpłatnego cyklu szkoleń pt. „Globalny świat pracy – Globalne działania”.

Szkolenia odbędą się w ramach międzynarodowego projektu pt. „Godna Praca – Godne Życie!”, który w Polsce realizowany jest przez Polską Zieloną Sieć oraz Radę OPZZ Województwa Małopolskiego. Szkolenie adresowane jest do przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych, członków i członkiń związków zawodowych, niezależnych działaczy i działaczek społecznych oraz innych osób zainteresowanych tematyką szkolenia. Podczas sześciu dwudniowych spotkań poruszać będziemy zagadnienia dot. wpływu globalizacji na sytuację pracowników/nic z krajów globalnej Północy i Południa, w tym szczególnie na pozycję kobiet. Poznamy międzynarodowe mechanizmy umożliwiające egzekwowanie praw pracowniczych oraz strategie i narzędzia do prowadzenia lokalnych i globalnych kampanii dot. sytuacji pracowników/ic. Spotkamy się z reprezentantkami sektora odzieżowego z Kambodży, wymienimy się z nimi doświadczeniami w zakresie problemów z wdrażaniem godnych standardów zatrudnienia i podyskutujemy o możliwych wspólnych działaniach. Nie ominiemy też głównych problemów, z którymi stykają się osoby pracujące w Polsce – np. nadużywania umów cywilnoprawnych.

Zapewniamy interaktywne metody działania, elementy edukacji globalnej, multimedialne narzędzia, ciekawych i kompetentnych gości – reprezentantów i reprezentantki związków zawodowych, trzeciego sektora, środowisk akademickich i biznesowych.

Analogiczne szkolenia odbywają się równolegle w 5 krajach, które są partnerami projektu.

Co zaplanowaliśmy?

· 6 dwudniowych warsztatów (od września 2014 do maja 2015)
· warsztat wyjazdowy w Rumunii
· spotkanie z gośćmi z Kambodży
· możliwość wzięcia udziału w wyjeździe studyjnym do Bangladeszu, do Brazylii i do jednego z europejskich krajów (po jednym miejscu na kraj)
· możliwość wzięcia udziału w okrągłym stole w Europarlamencie na temat godnych warunków pracy

Organizatorzy pokrywają koszty przejazdu, wyżywienia oraz zakwaterowania. Szkolenia odbywać się będą w Krakowie. Ilość miejsc jest ograniczona: zajęcia odbywać się będą w 15-osobowej grupie.

Wymagania w stosunku do uczestniczek/ków:
· obecność na zajęciach (nieobecność na zajęciach skutkuje skreśleniem z listy)
· przygotowanie indywidualnego projektu, który upowszechniał będzie we własnym środowisku tematykę projektu do 15 grudnia 2014 r.
· znajomość języka angielskiego jest bardzo mile widziana

Na zgłoszenia czekamy do 7 września. Aby się zgłosić, proszę kliknąć TUTAJ.

Po 8 września skontaktujemy się z kandydat(k)ami i poinformujemy o wynikach rekrutacji.

Dwa pierwsze zjazdy odbędą się:
· 25-26 września 2014 r.: „Jak się żyje i pracuje w globalnej wiosce? Społeczne, gospodarcze i środowiskowe aspekty globalizacji.”
· 15-16 października 2014 r.: Godna praca, godna płaca, godne życie: obywatelskie strategie na rzecz poprawy sytuacji pracowników globalnego Południa. Spotkanie gośćmi Kambodży.

Prosimy o przemyślane zgłoszenia. Zaznaczamy, że spotkania odbywać się będą w dni powszechne, w godz. od 10.00 dnia pierwszego do 16.00 dnia drugiego. Osoby spoza Krakowa muszą wziąć pod uwagę możliwość przyjazdu w dzień poprzedzający szkolenie.

O projekcie

„Godna praca – Godne Życie!” to międzynarodowy projekt realizowany w Polsce przez Polską Zieloną Sieć oraz Radę OPZZ Województwa Małopolskiego. Głównym celem projektu jest wzmacnianie solidarności międzynarodowej w odniesieniu do kwestii pracowniczych pomiędzy globalną Północą a Południem oraz zbudowanie międzynarodowej sieci aktywistów i aktywistek szerzących ideę godnych warunków pracy. Projekt realizowany jest w 6 krajach: oprócz Polski są to Austria, Brazylia, Bułgaria, Litwa i Rumunia.

Kontakt w sprawie szkoleń: Iwona Bojadżijewa – iwona@zielonasiec.pl

Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.