Edukacja globalna - strona tematyczna Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła

STRONA GŁÓWNA | O EDUKACJI GLOBALNEJ | MATERIAŁY EDUKACYJNE | KAMISHIBAI | SZKOLENIA | KONFERENCJA | O ŹRÓDŁACH

W sieci globalnej. Rozwojowe wyzwania Azji Centralnej



Kto z nas zapytany na ulicy będzie potrafił jednym tchem wymienić kraje wchodzące w skład obszaru geograficzno-politycznego zwanego Azją Centralną? Z badań wynika, że oprócz specjalistów niewiele jest takich osób. Wychodząc naprzeciw temu stwierdzeniu Instytut Wschodnich Inicjatyw rozpoczął realizację projektu W sieci globalnej. Rozwojowe wyzwania Azji Centralnej, który w prosty i przystępny sposób opowie o kilku faktach związanych z Azją Centralną. Zakres tematyczny projektu obejmuje przede wszystkim IV poziom edukacyjny. Odwołuje się on do podstawy programowej przedmiotów takich jak: wiedza o społeczeństwie - "problemy współczesnego świata" i "dostrzeganie współzależności we współczesnym świecie"; geografia "współczesne problemy demograficzne i społeczne świata", "zróżnicowanie gospodarcze świata", historia - "wiek XX, Europa i świat w okresie rywalizacji ZSRR i Stanów Zjednoczonych".

Wydarzenia w ramach projektu:

1) publikacja filmów edukacyjnych
Przez cały listopad na kanale YouTube IWI będą publikowane kilkuminutowe animacje edukacyjne o Azji Centralnej(geografia i klimat, geopolityka i konflikty polityczne, dostęp do wody, klęski ekologiczne, emigracja zarobkowa, edukacja, opieka medyczna, różnorodność etniczna, różnorodność kulturowa oraz nieformalne instytucje społeczne). Każda z nich będzie dostępna na wolnych licencjach, oznacza, to, że będzie je można pobrać za darmo i wykorzystywać do celów edukacyjnych.

2) Quiz internetowy
Od 13 do 30 listopada na fan page IWI na Facebooku dostępne będą pytania nawiązujące do tematyki omawianej w filmach edukacyjnych. Warto sprawdzić swoją wiedzę na temat Azji Centralnej i wygrać ciekawe nagrody. Lista nagród dostępna jest na stronie IWI.

3) Event w Katowicach
Ostatnią częścią projektu będzie wydarzenie podsumowujące, które odbędzie się w Katowicach.

Program wydarzenia:
17:00 - 17:30 Edukacja Globalna o Azji Centralnej, czyli krótki wstęp do rozmowy o tym, co dzieje się w Kazachstanie, Uzbekistanie, Kirgistanie, Turkmenistanie i Tadżykistanie
17:30 - 18:30 Spotkanie z Robertem Maciągiem
18:45 - 20:45 Spotkania z podróżnikami, pokazy slajdów
21:00 - 22:00 Film: "Porwane narzeczone" - Peter Lom
Miejsce: klubokawairnia Strefa Centralna w CKK im. Krystyny Bochenek, Plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice.

Projekt realizowany jest przez Instytut Wschodnich Inicjatyw w ramach projektu"W sieci globalnej. Rozwojowe wyzwania Azji Centralnej". Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013r.

Partnerzy projektu: CKK im. Krystyny Bochenek, Fundacja Edukacja dla Demokracji, MFF WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie, Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła", CEO, Grupa Zagranica, Lomfilms, Szponolith, Clou, Silesiacage, Stowarzyszenie Garuda.

Kontakt: Agata Hofelmajer-Roś, 660 477 531



Wróć | Przejdź na stronę główną

 
 
 
 

Witamy na stronie tematycznej Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła" poświęconej edukacji globalnej. Ostatnio realizowaliśmy projekt:

"Źródła skutecznej edukacji globalnej"
to nasz kolejny projekt, którego celem było upowszechnianie i podnoszenie jakości EG na pierwszym etapie edukacyjnym (kl. I-III SP). Jest kontynuacją wcześniejszych działań stowarzyszenia poświęconych propagowaniu treści EG wśród najmłodszych.

W ramach projektu: przeprowadzimy badanie ankietowe dot. postaw nauczycieli wobec EG, analizę aktualnych podręczników dla klas I-III pod kątem zawartości treści EG, zorganizujemy roczną Szkołę Trenerów Edukacji Globalnej dla Najmłodszych, cykl kaskadowych szkoleń dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej z mniejszych miejscowości (w roku szkol. 2019/2020), zorganizujemy ogólnopolską konferencję poświęconą EG w nauczaniu wczesnoszkolnym w 2020 r.
Ponadto przygotujemy i wydamy 18 pakietów edukacyjnych na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju oraz pięć bajek kamishibai uznanych polskich autorów literatury dziecięcej nt. bioróżnorodności, uchodźstwa, dostępu do wody, dostępu do edukacji oraz dostępu do żywności.

Czas realizacji: sierpień 2018 – kwiecień 2020 r.

 

logo źródła

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”
ul. Zielona 27, 90-602 Łódź
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org
www.zrodla.org


logo Polska Pomoc
Projekt "Źródła skutecznej edukacji globalnej" jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w latach 2018-2020.


1,5% podatku na zieloną edukację

Bezpłatny program do rozliczenia podatku
za rok 2023 jest już dostępny do pobrania ze strony opp.zrodla.org


Uwaga! Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.