E-learning dla nauczycieli - Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę!

Polska Zielona Sieć zaprasza nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu internetowym typu e-learning pt. "Zmieniaj nawyki na lepsze. Kupuj odpowiedzialnie ubrania i elektronikę!”. Szkolenie odbywa się w ramach projektu o tym samym tytule, aktywizującego polskich nauczycieli do podejmowania działań na rzecz krajów globalnego Południa i skierowane jest do wszystkich zainteresowanych włączeniem zagadnień globalizacji i odpowiedzialnej konsumpcji do prowadzonych przez siebie zajęć.

Celem szkolenia jest ukształtowanie w nauczycielach i uczniach poczucia globalnej odpowiedzialności za codzienne wybory konsumenckie przez ukazanie zależności pomiędzy krajami globalnej Północy i Południa. Zwracamy szczególną uwagę na relacje między postawą jednostki i jej wyborami w życiu codziennym, a jakością życia społeczeństw innych regionów świata.

Szkolenie skupi się na tematyce związanej z 2 grupami produktów znajdujących się w obrębie zainteresowań konsumpcyjnych nastolatków: ubrań i sprzętu elektronicznego. Dlaczego? 72% nastolatków posiada własny sprzęt audio, zaś 66% posiada własne odtwarzacze mp3. (1) Nastolatki wydają pieniądze przede wszystkim na słodycze i czasopisma, dżinsy - 39,2% badanych, gry komputerowe - 37,6%, a także części i akcesoria do komputera - 22,4% badanych. (2)

Podczas kursu poruszane będą następujące problemy:
  1. czym jest odpowiedzialna konsumpcja,
  2. jaki może być wpływ codziennych wyborów konsumenckich na jakość życia mieszkańców krajów globalnego Południa,
  3. jakie są wyzwania środowiskowe i społeczne krajów globalnego Południa wiążące się z pozyskiwaniem surowców i produkcją odzieży oraz elektroniki,
  4. jak ograniczyć negatywny wpływ zakupu i utylizacji odzieży oraz elektroniki na środowisko i pozytywnie wpływać na poprawę warunków życia ludzi z krajów globalnego Południa.

Całość szkolenia odbędzie się przez Internet na początku roku szkolnego 2013/2014. Będzie się składać z 5 multimedialnych lekcji teoretycznych oraz 1 zadania praktycznego (przeprowadzenie lekcji w oparciu o scenariusz wybrany z zaproponowanych przez organizatora). W trakcie 5 tygodni odbędą się 3 sprawdziany wiedzy.

W szkoleniu mogą uczestniczyć nauczyciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. W procesie rekrutacji wybierzemy 80 osób. Każda z osób, które ukończą kurs, otrzyma certyfikat. Zgłoszenia przyjmujemy do 8 września 2013 r. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym szkoleniu!

Więcej informacji na temat szkolenia oraz rekrutacji znajduje się na stronie www.ekonsument.pl.

(1) Młodzież 2010, CBOS, Warszawa 2010, http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_005_11.PDF
(2) Kupuj z głową. Poradnik dla gimnazjalistów, UOKiK, Warszawa, 2006

Szkolenie jest współfinansowane przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.